Sākums
Par mums Izdevniecības Atbalstītaji Pasākumi Grāmatu datu bāze

Kas mēs esam un ko darām?

Latvijas Grāmatizdevēju asociācija dibināta 1993. gadā. Pašlaik asociācijā apvienojušies 30 biedri - profesionāli izdevēji, kas laiž klajā nepilnu pusi no Latvijā izdoto grāmatu kopskaita un no gada kopējā grāmatu metiena.

Asociācijas galvenais uzdevums ir veicināt izdevējdarbības attīstību Latvijā, aizstāvēt izdevēju intereses valsts institūcijās, veidot grāmatām labvēlīgu sabiedrisko domu, rīkot semināru, konferences, izstādes, konkursus un tamlīdzīgi, kā arī atbalstīt savus biedrus starptautiskās sadarbības jomā. Līdz 1998. gada beigām asociācija Latvijā bija vienīgā institūcija, kas nodarbojās ne tikai ar izdevējdarbības, bet arī ar grāmatniecības jautājumiem. Speciālists grāmatniecības jautājumos Kultūras ministrijā ir tikai no 1999. gada.  

Viens no vissvarīgākajiem asociācijas uzdevumiem saistās ar nodokļu politikas sakārtošanu grāmatniecībā. Uzreiz pēc nodibināšanas asociācija vērsās pie valdības ar aicinājumu pārskatīt nodokļu politiku grāmatām. 1994. gada maijā beidzot no PVN tika atbrīvoti oriģinālliteratūras pirmizdevumi, zinātniskās un mācību grāmatas, bērnu un jaunatnes grāmatas. 1995. gadā izdevās panākt, ka PVN nav jāmaksā arī par šo izdevumu poligrāfisko ražošanu. 2001. gads ir atnesis vēl kādu jaunumu: PVN turpmāk būs jāmaksā tikai pēc grāmatas pārdošanas, ne tūlīt pēc tās iespiešanas, kā bija iepriekš. Asociācija, protams, iestājas par reālu grāmatu atbrīvojumu no PVN, tas ir – par PVN 0 % likmi visām grāmatām. Lielā mērā pateicoties aktīvai asociācijas nostājai, kā arī ievērojot ES direktīvas, ar 2004. gada 1. maiju visām grāmatu piegādēm tika ieviesta 5% PVN likme. Diemžēl tā attiecināta vienīgi uz tirdzniecību. sākoties krīzei, 2009. gada 1. janvārī, neraugoties uz ļoti aktīviem izdevēju protestiem, grāmatas tika apliktas ar PVN 23% likmi. Tas ļoti ātri un tik būtiski iedragāja nozari, ka likme tomēr tikai samazināta uz 12%.

 Digitalizācija, no vienas puses būdama progresīvs sasniegums, no otras puses - nesakārtotas likumdošanas apstākļos apdraud tradicionālās izdevējdarbības pastāvēšanu, tādēļ viens no aktuālākajiem LGA uzdevumiem saistās ar grāmatu digitālās izmantošanas un izdevējdarbības interešu līdzsvarošanu.

 Asociācija ir uzņēmusies grāmatu konkursa rīkošanu. Vienpadsmit gadu laikā grāmatu mākslas konkurss „Zelta ābele" ir izaugusi par valstiski nozīmīgu balvu, kas ceļ nozares prestižu, veicina izdevēju profesionālo izaugsmi un piesaista plašas sabiedrības uzmanību grāmatām.

Lai aktivizētu izdevējdarbību Baltijā, LGA kopā ar igauņu un lietuviešu kolēģiem 1995. gadā sāka rīkot Baltijas grāmatu svētkus, kas parādīja vietēju, ikgadēju grāmatu svētku nepieciešamību, un tā aizsākās Rīgas grāmatu svētki, kas notiek joprojām. Tie ir domāti ļoti plašai auditorijai un piedāvā bagātīgu kultūras programmu. Iepriekšējā gada grāmatu svētki apliecināja to nepieciešamību un sniedza gandarījumu gan dalībniekiem un rīkotājiem, gan arī apmeklētājiem.

Rīgas svētku ietvaros Vērmanes dārzā, sadarbībā ar Rīgas domi, tiek organizēta Grāmatu iela.

Liels un nozīmīgs ikgadējs notikums ir Latvijas Grāmatu izstāde  Ķīpsalā. 2016. gadā LGA pārņēma no Latvijas Grāmatnieku ģildes svētku kultūras programmas rīkošanu.

Asociācija piedalās starptautiskajos grāmatu gadatirgos. LGA ir pārstāvējusi Latviju – Leipcigā, Jeruzalemē, Varšavā, Madridē, Maskavā un citur.

2016. gadā Asociācija pārņemusi nacionālā stenda organizēšanu starptautisko grāmatu gadatirgos - Leipciga, Boloņa, Londona (sadarbībā ar Starptautisko Rakstnieku un tulkotāju māju Ventspilī), Frankfurte (sadarbībā ar LIAA).

Ar masu informācijas līdzekļu palīdzību asociācija pastāvīgi informē par grāmatu jaunumiem.

Esam Eiropas Grāmatizdevēju federācijas  biedri (FEP).

esam Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras  biedri.

Piedalāmies starptautiskajā projektā "Aldus".

Asociācijas statūti

 

Adrese: Baznīcas iela 37 - 3; Rīga, LV-1010
tālr.: (+371) 67 217730, 23558085

e-pasts:marika@gramatizdeveji.lv


 


 

 Valde: 

 1. Jānis Leja, „Avots”
2.  Skaidrīte Naumova, „Madris” ]

3. Alīse Nīgale ("Liels un mazs")
4.  Renāte Punka, Jāņa Rozes apgāds
5.  Vija Kilbloka, "Zvaigzne ABC"
6.  Ingrīda Segliņa, „Zinātne”
7.  Dace Sparāne-Freimane, "Dienas Grāmata"


Valdes priekšsēdētāja: Renāte Punka
Valdes priekšsēdētāja vietnieks: Skaidrīte Naumova

LGA izpilddirektore: Marika Celma